Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

LEGO pre dievčatá - aké vybrať?

LegorentNepopierateľným faktom je, že chlapci dostávajú Lego oveľa častejšie ako dievčatá. Aj v našej požičovni počet staviteľov výrazne prevažuje nad počtom staviteliek. Dievčatám rodičia častejšie kupujú bábiky alebo plyšákov ako Lego či iné stavebnice. Výskumy však ukazujú, že rodičia touto voľbou už od útleho veku ovplyvňujú neskoršie záujmy svojich detí. 

Popredná britská vedkyňa Athene Donald dokonca tvrdí, že typické “dievčenské hračky” už v predškolskom veku dievčatá odvádzajú od neskoršieho záujmu o vedu a techniku. Takéto hračky dievčatá vedú k pasívnej hre namiesto toho, aby podporovali ich fantáziu a rozvíjali kreatívne myslenie. “Ak nikdy nemali príležitosť rozložiť vec na najmenšie súčiastky a potom ju opäť zložiť, ak sa vždy hrali s bábikami v typicky ženských situáciách, ako je riešenie účesov a varenie čaju, ako si majú dievčatá sami seba predstaviť v roli vedkýň alebo inžinierok? Ak by sa viac dievčat hralo s Legom, svet by mal viac vedkýň”, povedala táto profesorka experimentálnej fyziky na univerzite v Cambridge a predsedníčka Britskej asociácie vedcov v jednom svojom prejave.

Spoločnosť LEGO pritom už dávno pochopila, že Lego ani náhodou nie je hračka určená výlučne chlapcom. Okrem toho, že sa rodovým stereotypom systematicky vyhýba pri výbere minifigúrok do svojich stavebníc (všimli ste si, že medzi hasičmi, policajtmi či pretekármi sú vždy aj ženy?), ponúka aj širokú paletu stavebníc, ktoré si získajú srdcia dievčat. Ktoré to sú?

 

LEGO Friends

Nemusíte byť expert na LEGO a pri spojení “Lego pre dievčatá” vám ako prvé určite napadne LEGO Friends. Vyznačuje sa ružovo-fialovou farebnosťou a na rozdiel od ostatných stavebníc sú klasické LEGO minifigúrky nahradené krásne vypracovanými postavičkami dievčat a chlapcov. Zo staviteľského hľadiska je to plnohodnotné Lego – nájdete tu domčeky a stavby (pizzeria, salón krásy či supermarket), ale aj autá, lode, či zábavný park. Jedno upozornenie – LEGO Friends sa vyznačuje prepracovanými interiérmi a detailami (napríklad potraviny v supermarkete), ktoré sú postavené z miniatúrnych kociek 1x1 a menších. Takže prstíky menších staviteliek budú mať čo robiť, aby ich poskladali (o rozoberaní ani nehovoriac).

Legorent   Legorent Legorent

LEGO Creator

Veľa zaujímavých alternatív na stavanie pre dievčatá ponúka aj LEGO Creator. Nájdete tu rôzne domčeky, obchody, chaty a zvieratká. Domčeky sú otvárateľné, takže ponúkajú veľa možností na hru s hotovým modelom. Zvieratká sú zas staviteľskou lahôdkou, pretože majú obvykle pohyblivé časti tela. Okrem toho sú všetky stavebnice LEGO Creator z kategórie 3-v-jednom, takže z jednej stavebnice dokážete postaviť až 3 rôzne veci. Navyše obsahujú kocky, ktoré sa dajú dobre využiť na ďalšie stavanie podľa vlastnej fantázie.

Legorent   Legorent Legorent

LEGO princezné a draky

Pokiaľ je aj vaša dcéra zaľúbená do Elsy alebo inej Disney princeznej, môžete jej kúpiť stavebnicu zo série LEGO Disney Princess. Nevýhodou týchto stavebníc je skutočnosť, že väčšinou ide o jednoduché stavanie z veľkých dielov, ktoré sa príliš nehodia na ďalšie stavanie. Ale ako úvod do Lega poslúžia dobre. Z rovnakej kategórie sú aj draky zo série LEGO Elves.

Legorent  Legorent  Legorent

Rozmýšľate, či by vaše dievčatko LEGO zaujalo? Skúste mu jedno požičať!

Zdroj: https://www.theguardian.com/science/2015/sep/04/toys-aimed-at-girls-steering-women-away-from-science-careers